لباس کودک دخترانه

تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

رنگ لباس کودک دخترانه

از دید تجربی اولین رنگ ، در زمان پیدایش هستی آبی آسمانی و پس از آن آبی دریایی ، سپس سبز کلروفیلی و بعد گیاهان و حیوانات ، کره خاکی را پر از رنگ های پر زرق و برق کردند.

در همان زمان انسان پا به عرصه جهان گذاشت. بشر اولین بار شب و روز را شناخت که همان آبی تیره در شب و زرد روشن در روز بود.

ایرانیان ، مصریان و یونانیان ، بیشتر از همه اقوام توانستند در استفاده از رنگ ها تبحر خاصی پیدا کنند، در نهایت نتیجه ای که می توان گرفت این است که در این جهان هستی هیچ شی و موجودی بدون تاثیر از رنگ وجود ندارد.

تحقیقاتی توسط انستیتوی روان شناسی رنگ در شهر اسن آلمان به عمل آمده ، در این تحقیقات رنگ های خاکستری، قهوه ای، سیاه و سفید  مورد علاقه کودکان نبوده است. در عوض رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی رنگ های مورد علاقه آنها بوده است.

برای تعیین نفوذ رنگ در کودکان، در کودکستان های آلمان به مطالعاتی گسترده و طولانی پرداختند و متوجه شدند ، یکی از خانم های معلم به خاطر کت و دامن قهوه ای که می پوشد، مورد نفرت کودکان واقع شده و لقب بداخلاق گرفته است .  ولی همین معلم پس از آن که لباس هایی به رنگ روشن و جالب تن کرد، موفق شد محبوب شاگردان کودکستان شود.

رنگ ها نفوذی زیبا بر سلسله اعصاب کودکان دارند؛ مثلا چنانچه رنگ سیاه یا سفید مطلق مدتی مرتب در معرض دید کودکان قرار گیرد یا بزرگسالان اطراف آنها دائم با لباس سیاه ظاهر شوند، اعصاب آنها خسته و بیمار می شود.

کودکان به رنگ های روشنی مانند زرد ، سفید ، صورتی و قرمز بیشتر خیره می شوند. با بزرگ شدن کودکان علاقه به رنگ زرد به تدریج کم می شود و قرمز و آبی جای آن را می گیرد.

پس از بلوغ، رنگ هایی با طول موج کوتاه تر (آبی و سبز) بیشتر از رنگ های با طول موج بلند (قرمز، نارنجی و زرد) علاقمند می شود.

لباس کودک دخترانه

علاقه به رنگ ها به صورت زیر است:

آبی، قرمز، سبز، بنفش، نارنجی و زرد

کودکان و نوجوانان به رنگ ها بیشتر از اشکال واکنش نشان می دهند و با لذت به آن دل می بندند.

تحقیقات نشان داده کودکانی که در خلق تصاویر از رنگ های سرد مانند آبی یا سبز استفاده  می کنند، متفکرتر و سنجیده تر هستند.

به کار بردن رنگ های قهوه ای و خاکستری نشان دهنده ناراحتی های درونی آنان است.

استفاده از رنگ قرمز توسط کودکان خصومت یا نیاز به صحبت را نشان می دهد و از طرفی هم بیانگر عشقی ساده و بی آلایش است.

رنگ آبی در نقاشی کودکان نشان دهنده سازگاری، تمایل به اطاعت و کنترل ، حتی سرکوب احساسات است و نیز کودکانی که زیاد از رنگ سبز استفاده می کنند، معمولا به طور محسوسی فاقد احساسات قوی و آشکار هستند. کودکان بندرت به رنگ های قهوه ای، سیاه یا خاکستری علاقه دارند.

استفاده در هم و برهم از رنگ قهوه ای مشخصه اعتراض به والدین است.

همچنین اگر کودک به طور مداوم از رنگ سیاه برای رنگ آمیزی استفاده کند، نشان دهنده اعتراض، ترس یا اضطراب است.

 • قرمز: انرژی، شور و شوق، هیجان، قدرت، همچنین به معنی پرخاشگری، خطر.
 • آبی: خنکی، معنویت، آزادی، صبر، وفاداری، صلح، اعتماد، همچنین می تواند حاکی از غم و اندوه و افسردگی باشد.
 • زرد: نور، خوش بینی، شادی، روشنایی.
 • سبز: زندگی، طبیعت، سلامت، ثروت، رفاه.
 • نارنجی: دوستی، گرمی، تقرب، انرژی، بازیگوشی، شجاعت.
 • بنفش: حکمت، پختگی، جشن.
 • سفید: خلوص، تمیزی، جوانی، تازگی، صلح.
 • سیاه: قدرت، ظرافت، رمز و راز.
 • خاکستری: امنیت، بلوغ، قابل اعتماد بودن.
 • صورتی: عاشقانه و تقریباً رنگ زنانه است.

استفاده از رنگ های روشن و شاد در جامعه باعث بروز شادی عمومی، نشاط، تمدد اعصاب، بالا رفتن قدرت تصمیم گیری، دوری از پرخاشگری و استرس و اضطراب و رسیدن به آرامش می شود به این ترتیب سلامت روانی افراد جامعه تامین خواهد شد، حتی ممکن است اعتماد به نفس در چنین جوامعی بالاتر هم برود.

تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 نکات کلیدی رنگ ها:

 • تمامی رنگ ها برای تمامی سنین.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 • حذف قوانین خارج از عرف و بسته.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 • رنگ لباس زمانی نامناسب است که در آن یک ترکیب بندی مناسب برای ایجاد یک هارمونی موفق به کار نرفته باشد.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 • رنگ ها در لباس باید دارای یک ترکیب بندی هنرمندانه و علمی باشد تا چشم نوازش شود و احساس درونی انسان نفسی تازه کند.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 • بهبود افسردگی و اضطراب از لباس هایی با رنگ های پر نشاط استفاده شود، چرا که انرژی رنگ در افراد تاثیر خواهد داشت.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

 • سلیقه هایمان را تغییر دهیم و در استفاده از رنگ های لباس هایمان مقداری تجدید نظر کنیم. رنگ های مختلف را در لباس های دیگران عجیب و غریب ندانیم و آنها را سبک نپنداریم،همه رنگ ها زیبا هستند.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

  تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

حتما می دانید که همه ما انسان ها به طور ذاتی به دنبال شادی، خوشحالی، زیبایی و زیباگرا هستیم و به همین دلیل علاقه فراوانی به رنگ های شاد و زیبا داریم. شاید با استناد به همین دلایل بتوان گفت گاهی آنهایی که به رنگ های تیره و خنثی مانند مشکی یا خاکستری علاقه دارند، به نوعی از برخی ناراحتی های روانی مانند افسردگی یا انزوا رنج می برند.تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

البته گاهی استفاده از رنگ های تیره نوعی قرارداد اجتماعی است و نمی توان آن را نتیجه افسردگی یا حزن و اندوه یک جامعه دانست؛ مثلا ممکن است پوشیدن لباس های خاکستری، قهوه ای یا سرمه ای از قوانین شرکتی باشد و پیروی از چنین قانونی به هیچ وجه به معنای افسرده بودن کارمندان آن شرکت نیست.

تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 1 =